Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ο ΑΞΕΧΑΣΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΟΥ 2001

Ο τελικός του Κυπέλλου UEFA 2001 ήταν μεταξύ της Λίβερπουλ και της Αλαβές , στις 16 Μαΐου 2001 στο Γηπεδο Βεσταφάλεν Στάντιον της Γερμανίας.

Η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα όταν ο Μάρκους Μπάμπελ σημείωσε γκολ στο τέταρτο λεπτό. Διεύρυνε το προβάδισμά τους στο 16ο λεπτό όταν σκόραρε ο Στίβεν Τζέραρντ.

Ο Ιβάν Αλόνσο σημείωσε Γκολ στο 26 λεπτό και μείωσε για την Ισπανική ομάδα, λίγα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Λίβερπουλ όμως έκανε το 3-1 όταν ο Γκάρι Μακάλιστερ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τσάβι Μορενο σκόραρε δύο φορές για να ισοφαρίσει τον αγώνα με 3–3. Η Λίβερπουλ πηρέ κεφάλι στο σκορ, στο 73ο λεπτό σκόραρε ο Ρόμπι Φάουλερ.

Η Αλαβές ισοφάρισε χάρη στην κεφαλιά του Τσόρντι Κρόιφ, στο 88 λεπτό.
Ο αγώνας πήγε στην παράταση, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει δίχως τέρματα. Αλλά η Λίβερπουλ πέτυχε το χρυσό γκολ στο 116 της αναμέτρησης έπειτα από αυτογκόλ του Γκέλι στο 116 της παράτασης κατακτώντας το τρόπαιο.