Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΕΠΕΙΓΕΙΑ ΒΑΛΧΑΛΑ

Η 9η Διοργάνωση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ήταν ιστορική, καθώς για πρώτη φορά μετά το 1958 μεγάλη διοργάνωση έγινε και πάλι στην Σουηδία. Βέβαια ιστορική, είναι και η απόσυρση της Γιουγκοσλαβίας  λόγο του πολέμου .Την θέση της πηρέ η Δανία που έμελλε να είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης, πετυχαίνοντας ένα άθλο παρόμοιο των σκανδιναβικών θεών.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο όμιλο. Όπου βρίσκουμε τους Δανούς, τους Σουηδούς, τους Γάλλους και τους Άγγλους.

Τα φαβορί ήταν αυτά που αποκλειστήκαν σε αυτόν τον όμιλο καθώς η Σουηδία πέρασε με 5 βαθμούς πρώτη, η Δανία με 3 βαθμούς στην δεύτερη θέση. στην τρίτη και τέταρτη ήταν η Αγγλία και η Γαλλία με 2 βαθμούς.

Στον δεύτερο όμιλο βρίσκουμε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ολλανδία, την Γερμάνια, την Σκωτία , και την Κ.Α.Κ.[ Πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες, που σχηματίστηκαν μετά την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης].

Στην πρώτη θέση ήταν η Ολλανδία με 5 βαθμούς, στην δεύτερη θέση αρκέστηκε η Γερμάνια με 3 βαθμούς. Στην τελευταία και προτελευταία θέση βρίσκουμε την Σκωτία και την Κ.Α.Κ., με 2 βαθμούς.

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τα ζευγάρια ήταν τα εξής: Σουηδία – Γερμάνια και Ολλανδία – Δανία.

Στον πρώτο ημιτελικό η Γερμάνια νίκησε την Σουηδία με 3-2, με δυο γκολ του Ρίντλερ στο 59,88 και του Χέσλερ στο 11 λεπτό.  Για τους Σουηδούς σκόραρε ο Μπρόλιν με πέναλτι στο 64 και Άντερσον στο 90.

Στον άλλο ημιτελικό η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ολλανδία αντιμετώπισε την ομάδα  θαύμα της διοργάνωσης Δανία. Η Δανία ήταν αυτή που προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό με γκολ του Λάρσεν στο 5 λεπτό. Ο Θρυλικός Ντένις Μπέρκαμπ ισοφάρισε στο 28ο λεπτό στο,όμως οι Δανοι ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Λάρσεν στο 33 λεπτό. Αλλα η Ολλανδία είπε την τελευταία κουβέντα,  συγκεκριμένα  ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με τον Ράικαρτ. Το παιχνίδι αναπόφευκτα να κατάληξε στην παράταση. Όμως το σκορ δεν άλλαξε, με το παιχνίδι να καταλήγει στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Δανία ήταν πιο ψύχραιμη και νίκησε με 5-4 με τον καλύτερο παίχτη της Ολλανδία τον Μάρκο Βαν Μπάστεν να χάνει το δεύτερο πέναλτι.

Η ΒΑΛΧΑΛΑ ΤΩΝ ΔΑΝΩΝ

Η Ώρα του μεγάλου τελικού έφτασε Δανία -Γερμάνια ήταν το ζευγάρι του 9ο τελικού του πρωταθλήματος Ευρώπης. Αν και η Δανία ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ,  αυτό δεν φανηκε ποτέ στον τελικό. Με γκολ των Γιένσεν στο 18ο λεπτό και του Βίλφορτ στο 78ο λεπτό, κατέκτησε το τρόπαιο κάνοντας μια τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του περασμένου αιώνα, μετατρέποντας το στάδιο Γιουλέβι της Σουηδίας, σε μια  Βαλχάλα  επί της Γης.