Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Σαν σήμερα το 1998 η Ελλάδα κατακτά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών στο Λάχτι της Φινλανδίας.

Στιγμιότυπο από την άρση του Κάχι Καχιασβίλι

Στην κατηγορία των 62κ. ο Λεωνίδας Σαμπάνης κατέκτησε τρία χρυσά, στο αρασέ με 147,5κ. επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ, στο ζετέ με 172,5 (ευρ. ρεκόρ) και στο σύνολο με 320κ. (ευρ. ρεκόρ). Στην κατηγορία των 85κ. ο Πύρρος Δήμας αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο σύνολο με 387,5κ. Στο αρασέ με 178κ. (παγκ. ρεκόρ) και το ζετέ με 210κ. κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των 94κ. αναδείχτηκε ο Κάχι Καχιασβίλι, κατακτώντας χρυσό στο σύνολο με 400κ. και στο ζετέ με 220κ. Στο αρασέ ήταν τρίτος με 180κ. Δύο μετάλλια κατέκτησε στην κατηγορία των 69κ. ο Γ. Τζελίλης. Το χάλκινο στο αρασέ με 155κ. και το αργυρό στο σύνολο με 340κ. Στην ίδια κατηγορία ο Β. Λεωνίδης κατέκτησε το χάλκινο στο ζετέ με 185κ. Το χάλκινο στο ζετέ της κατηγορίας των 77κ. με 202,5κ. κατέκτησε ο Βίκτωρας Μήτρου, ενώ το παζλ των επιτυχιών συμπλήρωσε ο Λεωνίδας Κόκας στην κατηγορία των 94κ., με αργυρό μετάλλιο στο ζετέ (217,5κ.) και χάλκινο στο σύνολο με 392,5κ.

Η Ελλάδα είναι στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά με σύνολο 563 βαθμών. Συνολικά η Εθνική άρσης βαρών κατέκτησε 6 χρυσά, 4 ασημένια και 5 χάλκινα, αυτός είναι ο απολογισμός των 15 μεταλλίων των αθλητών του Χρήστου Ιακώβου.