Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Σαν σήμερα το απόγευμα της 24ης Μάϊου του 1964 στο Περού συνέβη η Τραγωδία του Εστάδιο Νασιονάλ

To μοιραίο παιχνίδι ήταν μεταξύ Περού- Αργεντινή. Το έπαθλο του αγώνα να είναι η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 1-0 στην αναμέτρηση, όμως δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο  διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε ένα τέρμα των γηπεδούχων.

Το αφηνιασμένο πλήθος εισέβαλε στο γήπεδο για να λιντσάρει το διαιτητή και η αστυνομία παρενέβη με όλα τα μέσα που διέθετε.

Οι συμπλοκές στον αγωνιστικό χώρο γρήγορα μετατράπηκαν σε γενική επίθεση με δακρυγόνα κατά των θεατών στις εξέδρες, οι οποίοι τράπηκαν σε άτακτη φυγή.

Ο αγώνας ωστόσο δεν είχε λήξει και πολλές από τις πόρτες του εθνικού σταδίου της περουβιανής πρωτεύουσας ήταν κλειδωμένες.

Οι θεατές συνωστίστηκαν στους αδιέξοδους διαδρόμους. Πολλοί έχασαν τις αισθήσεις τους.

Λίγα λεπτά αργότερα 328 άτομα ήταν νεκρά από ασφυξία, ενώ υπήρξαν 500 τραυματίες.

Έξω από το στάδιο, ο μαινόμενος όχλος επιδόθηκε σε ένα όργιο καταστροφής. Πυρπολώντας καταστήματα, αυτοκίνητα και εργοστάσια.