Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Σαν σήμερα το 1999 ,εφαρμογή του “Fair Play” στον αγώνα κυπέλλου Άρσεναλ– Σέφιλντ Γ.2-1. H μάχη διεξαγόταν στο Χάιμπουρι του Λονδίνου. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 75ο λεπτό. Ο Λι Μόρις της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο έδαφος και οι συμπαίκτες του πέταξαν την μπάλα πλάγιο για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες.

Οι «κανονιέρηδες» εκτέλεσαν το πλάγιο και ενώ όλοι περίμεναν να επιστρέψουν την μπάλα στους αντιπάλους τους, αυτοί έπαιξαν κανονικά με τον Κανού στο ντεμπούτο του να δίνει στον Οβερμαρς και αυτός να γράφει το 2-1. Στη συνέχεια έγινε χαμός, με τους μισούς παίκτες της Σέφιλντ να ορμάνε σε αυτούς της Αρσεναλ και τους υπόλοιπους να τα βάζουν με τον διαιτητή που μέτρησε το γκολ.

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ο Βενγκέρ μαζί με τον αντιπρόεδρο της Αρσεναλ, Ντέιβιντ Ντέιν ζήτησαν από τον διαιτητή την επανάληψη του αγώνα λόγω του ότι το γκολ της νίκης προήλθε από μη τήρηση του fair play από τους παίκτες τους. Τελικά έγινε αίτημα στην ομοσπονδία και αυτή αποφάσισε να ακυρωθεί η αναμέτρηση και να επαναληφθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του αθλήματος.

Τελικά διεξήχθη λίγες μέρες αργότερα και βρήκε νικήτρια πάλι την Αρσεναλ με 2-1. Εκείνη την χρονιά έφτασε μέχρι τα ημιτελικά όπου αποκλείστηκε από την κάτοχο Γιουνάιτεντ με 2-1 στην παράταση.