Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Ήταν 5 Μάιου του 2009 και στο ΟΑΚΑ Ολυμπιακός και ΑΕΚ έδιναν ραντεβού σε έναν από τους καλύτερους τελικούς Κυπέλλου Ελλάδος όλων των εποχών.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, αφού με δύο γκολ του Μπλάνκο (4′, 8′) η ΑΕΚ πήρε σοβαρό προβάδισμα με το «καλημέρα»

Ωστόσο, στην ανάπαυλα ο Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε «κίνηση-ματ», περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ματ Ντάρμπισαϊρ και ο Άγγλος τον δικαίωσε. Στο 47′ με κεφαλιά έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Ντουντού στο 70′ και να φέρει το ματς στα ίσια.

Ευτυχώς για τους φίλους του αθλήματος, οι συγκινήσεις δεν είχαν τελειώσει. Ούτε κατά διάνοια! Στο τελευταίο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο με ένα εντυπωσιακό σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Νικοπολίδη για το 3-2, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο! Ενώ όμως στην ΑΕΚ ετοιμάζονταν να παηγυρίσουν, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάρμπισαϊρ με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, βάζοντας «φωτιά» στο απέναντι πέταλο του γηπέδου και στέλνοντας τον τελικό στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός με τον Γκαλέτι στο 102′ πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με τον Αργεντινό μάλιστα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου της παράτασης είναι η σειρά του Παπαδόπουλου να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά από σκληρό τάκλιν στον Σκόκο. Οι Πειραιώτες με εννιά παίκτες δεν μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα και ξανά ο Σκόκο σκόραρε για το εντυπωσιακό 4-4.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι όπου, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 15-14, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος, μετά από έναν μυθικό τελικό.