Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: ΣΤΙΓΜΕΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

Η ΕΛΛΑΔΑ στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες κατάφερε να συγκεντρώσει 4 μετάλλια, 1 χάλκινο, 1 αργυρό και 2 χρυσά. Πάμε να δούμε μαζί αυτές τις επιτυχίες της χώρας μας.

Λευτέρης Πετρούνιας

Ο άρχοντας των κρίκων έκανε επέμβαση στον αριστερό ώμο, έδωσε μάχη με το χρόνο και τελικά πήρε την πρόκριση σχεδόν ένα μήνα πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στις 2 Αυγούστου ήταν η ώρα του τελικού. Συνήθως αγωνίζεται πρώτος ή δεύτερος αλλά αυτή τη φορά ήταν 6ος. Με ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, υψηλής ποιότητας, όπως μας έχει συνηθίσει ούτως ή άλλως είχε κλειδώσει το βάθρο. Μία μικρή λεπτομέρεια όμως, ένα μικρό βηματάκι στην προσγείωση του αφαίρεση βαθμούς και μία ίσως και δύο θέσεις υψηλότερες. Η βαθμολογία του ήταν 15.200, ο 2ος You Hao πήρε 15,300 και ο χρυσός Liu Yang βαθμολογήθηκε με 15.500.

Αυτό ήταν το τρίτο χρονικά μετάλλιο για την ΕΛΛΑΔΑ στο Τόκιο.

Εθνική Πόλο

Για πολλά χρόνια η ΕΛΛΑΔΑ στο ανδρικό πόλο έψαχνε έναν τελικό ή ένα μετάλλιο. Μπορεί η γυναικεία ομάδα να τα κατάφερε το 2004 στην Αθήνα φτάνοντας στον μεγάλο τελικό, όπου ηττήθηκε 10-9 από την Ιταλία στην παράταση, αλλά η ανδρική το ζητούσε.

Φέτος τα κατάφεραν. Πέρασαν αήττητοι από τον όμιλο με μία ισοπαλία 6-6 με τη Ιταλία. Έκτοτε ήρθαν τα προημιτελικά με το Μαυροβούνιο. Ισχυρός αντίπαλος αλλά εύκολη επικράτηση με 10-4.

Ημιτελικά και αντίπαλος για δεύτερη φορά στο τουρνουά η Ουγγαρία. Ακόμα πιο εύκολη επικράτηση από την πρώτη φορά με σκορ 9-6 και επιτέλους η ΕΛΛΑΔΑ είχε το μετάλλιο που αναζητούσε. Δεν ξέραμε αν θα ήταν χρυσό ή αργυρό αλλά ήταν μετάλλιο.

Οι δηλώσεις του αρχηγού Γιάννη Φουντούλη θα μείνουν στην ιστορία.

Κυριακή 8 Αυγούστου 2021. Ο τελευταίος αγώνας των Ολυμπιακών Αγώνων και η ΕΛΛΑΔΑ ήταν παρούσα.  Σε ένα σκληρό αγώνα με μεγάλο σκορ ηττήθηκε με 13-10 από την Σερβία αλλά ήταν γλυκιά πίκρα. Το μετάλλιο ήρθε και αυτός ήταν ο στόχος.