Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΣΕ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΛΑ(ΧΤΑ)ΡΙΣΑ

Σαν σήμερα το 2007 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο η Λάρισα στέφεται για 2η φορά κυπελλούχος Ελλάδος έπειτα από την νίκη της με 2-1 επί του Παναθηναϊκού.

Το βυσσινί πέταλο του τελικού

Μπροστά σε 16.000 θεατές η Λάρισα κατακτά το 65ο Κύπελλο Ελλάδος και 2ο δικό της έπειτα από το 1985. Προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Κόζλεϊ. Ο ΠΑΟ προσπάθησε να ισοφαρίσει έγκαιρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Προς το τέλος το ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′ ο Παπαδόπουλος κερδίζει πέναλτι και το εκτελεί ο ίδιος εύστοχα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟ έκανε τις περισσότερες ευκαιρίες όμως στο 82′ ο Αντσουέ θα κερδίσει τους προσωπικούς του αντιπάλους, έπειτα από το γέμισμα του Φωτάκη, και στην συνέχεια θα κερδίσει και τον Εμπεντέ δίνοντας το προβάδισμα και εν τέλει την νίκη-κατάκτηση στην ομάδα του.

To νικητήριο σουτ του Ανρί Αντσουέ για την κατάκτηση του τροπαίου

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ψηφίστηκε ο Νίκος Νταμπίζας ενώ πρώτοι σκόρερ της διοργάνωσης ήταν οι Γιόζεφ Κόζλεϊ και
Γιώργος Σαϊτιώτης σκοράροντας από 4 γκολ.

Κάπως έτσι η Λάρισα κατέκτησε τον 3ο τίτλο της στην ιστορία (πρωτάθλημα 1977-78, κύπελλο 1985,2007) στον 4ο τελικό της στον θεσμό (1982,1984,1985,2007) ενώ παράλληλα εξασφάλισε την πρόκριση της στην φάση νοκ-άουτ του UEFA Cup της επόμενης χρονιάς.

Σύσσωμη η ομάδα της Λάρισας με το τρόπαιο στα χέρια μετά από 22 χρόνια

Παράλληλα ο Στέλιος Βενετίδης κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος με 3η διαφορετική ομάδα (ΠΑΟΚ 2001, ΟΣΦΠ 2005 κ 2006, ΑΕΛ 2007)