Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2016, γνωστό απλά ως Euro 2016, ήταν η 15η έκδοση Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου που διεξάγεται κάθε 4 χρόνια και διοργανώνεται από την UEFA .Διοργανώτρια χωρά είναι Η Γαλλία.

Ήταν η πρώτη φορά που στην διοργάνωση συμμετείχαν 24 ομάδες, αντί των 16 που ήταν σε όλα τα προηγούμενα από το 1996. Μέσα από αυτήν την καινούργια μορφή, δημιουργήθηκαν 6 όμιλοι από 4 ομάδες και ακολούθησαν 3 φάσεις νοκ-άουτ, αυτές των 16, των 8 και των ημιτελικών, και ο τελικός. Στην νοκ-άουτ φάση προκρίθηκαν οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου και οι 4 καλύτερες ομάδες που είχαν καταταχθεί τρίτες στον όμιλό τους. Ντεμπούτο στην διοργάνωση έκαναν η Ουαλία, Σλοβακία ,Βορειά Ιρλανδία, Ισλανδία και η Αλβανία.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Στον Πρώτο όμιλο βρίσκουμε την διοργανώτρια Γαλλία, Ελβετία ,Αλβανία  και Ρουμάνια.

Στον πρώτο αγώνα Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Ρουμάνια, ενώ η Ελβετία 1-0 την Αλβανία.

Στον αγώνα του ομίλου Ελβετία και Ρουμάνια ήρθαν ισόπαλες με 1-1, ενώ η Γαλλία νίκησε την Αλβανία με 2-0.

Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η Αλβανία νίκησε με 1-0 την Ρουμάνια, ενώ Γαλλία και Ελβετία ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Στην φάση των 16 πέρασε η Γαλλία με 7 βαθμούς, σαν δεύτερη  πέρασε η Ελβετία με 5, ενώ στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Αλβανία με 3 και στην τελευταία την Ρουμάνια με μόλις 1 βαθμό.

ΓΑΛΛΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2-1

Η ΟΥΑΛΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ

Στον δεύτερο όμιλο βρίσκουμε την Ουαλία ,Αγγλία, Σλοβακία και την Ρωσία.

Στον πρώτο αγώνα η Ουαλία νίκησε με 2-1 την Σλοβακία, ενώ Αγγλία και Ρωσία έμειναν στο 1-1.

Στον Δεύτερο αγώνα η Σλοβακία νίκησε με 2-1 την Ρωσία, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε η Ουαλία την Αγγλία.

Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η Ουαλία νίκησε με 3-0 την Ρωσία, ενώ Αγγλία και Σλοβακία έμειναν στο 0-0.

Στην επόμενη φάση πέρασε σαν πρώτη η Ουαλία με 6 βαθμούς, ενώ σαν δεύτερη η Αγγλία με 6 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η Σλοβακία με 4 βαθμούς και στην τελευταία η Ρωσία με 1 βαθμό.

ΟΥΑΛΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ 2-1

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΩΝΙΑ

Στον τρίτο  όμιλο βρίσκουμε την πρωταθλήτρια κόσμου Γερμάνια, Πολωνία , Βορειά Ιρλανδία, και Ουκρανία.

Στον πρώτο αγώνα του ομίλου η Πολωνία νίκησε με 1-0 την Βορειά Ιρλανδία, ενώ η Γερμάνια την Ουκρανία με 2-0.

Στον δεύτερο αγώνα η Βορειά Ιρλανδία νίκησε με 2-0 την Ουκρανία, ενώ Γερμάνια και Πολωνία ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Στον Τελευταίο αγώνα του ομίλου η Πολωνία νίκησε με 1-0 την Ουκρανία ενώ με το ίδιο σκορ η Γερμάνια την Βορειά Ιρλανδία.

Στην επόμενη φάση σαν πέρασε η Γερμάνια με 7 βαθμούς, ενώ σαν δεύτερη επίσης με 7 βαθμούς πέρασε η Πολωνία, στην τρίτη θέση τερμάτισε η Βορειά Ιρλανδία με 3 βαθμούς, στην τελευταία θέση έμεινε η Ουκρανία με κανένα βαθμό.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-0

ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΚΡΟΑΤΙΑ ΚΑΙ ΙΣΠΑΝΙΑ

Στον Τέταρτο όμιλο βρίσκουμε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, Κροατία , Τουρκιά, και Τσεχία.

Στον πρώτο αγώνα του ομίλου η Κροατία νίκησε με 1-0 την Τουρκιά, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε η Ισπανία την Τουρκιά.

Στον δεύτερο αγώνα η Κροατία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες με 2-2 , ενώ η Ισπανία νίκησε με 3-0 την Τουρκιά.

Στον Τελευταίο αγώνα του ομίλου η Κροατία νίκησε με 2-1 την Ισπανία, ενώ η Τουρκιά την Τσεχία με 2-0.

Στην επόμενη φάση σαν πρωτη πέρασε η Κροατία με 7 βαθμούς, σαν δεύτερη η Ισπανία  με 6, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η Τουρκιά με 3 βαθμούς, και στην τελευταία θέση τερμάτισε η Τσεχία με 1 βαθμό.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 2-1

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΒΕΛΓΙΟΥ

Στον Πέμπτο όμιλο βρίσκουμε την Ιταλία, Βέλγιο, Ιρλανδία , και Σουηδία.

Στον Πρώτο αγώνα  Ιρλανδία και Σουηδία ήρθαν ισόπαλες με 1-1, ενώ η Ιταλία νίκησε με 2-0 το Βέλγιο.

Στον δεύτερο αγώνα η Ιταλία νίκησε με 2-0 την Σουηδία, ενώ το Βέλγιο νίκησε με 3-0 την Ιρλανδία.

Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου η Ιρλανδία νίκησε με 1-0 την Ιταλία, και με το ίδιο σκορ το Βέλγιο νίκησε την Σουηδία.

Στην επόμενη φάση σαν πρώτη πέρασε η Ιταλία με 6 βαθμούς, σαν δεύτερο πέρασε και το Βέλγιο με 6 βαθμούς, στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ιρλανδία με 4 βαθμούς, και στην τελευταία θέση τερμάτισε η Σουηδία με 1 βαθμό.

ΙΤΑΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 2-0

ΠΡΟΚΙΣΗ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗ

Στον έκτο και τελευταίο όμιλο Βρίσκουμε την Ουγγαρία, Ισλανδία, Πορτογαλία, Αυστρία.

Στον πρώτο αγώνα η Ουγγαρία νίκησε με 2-0 την Αυστρία, ενώ στο 1-1 έμειναν Πορτογαλία και Ισλανδία.

Στον δεύτερο αγώνα Ισλανδία και Ουγγαρία ήρθαν ισόπαλες με 1-1, ενώ στο 0-0 έμειναν Πορτογαλία και Αυστρία.

Στον τελευταίο αγώνα η Ισλανδία νίκησε με 2-1 την Αυστρία, ενώ Πορτογαλία και Ουγγαρία ήρθαν ισόπαλες στο εντυπωσιακό 3-3.

Στην Επόμενη φάση σαν πρώτη πέρασε η Ουγγαρία με 5 Βαθμούς, σαν δεύτερη με επίσης 5 βαθμούς πέρασε η Ισλανδία, στην τρίτη θέση τερμάτισε η Πορτογαλία με 3 βαθμούς, ενώ στην τελευταία θέση τερμάτισε η Αυστρία με 1 βαθμό.

Στην επόμενη φάση σαν καλύτερες τρίτες πέρασαν η Σλοβακία, η Ιρλανδία, Η Πορτογαλία και η Βορειά Ιρλανδία.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 3-3

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΙΣΛΑΝΔΩΝ

Στην φάση των 16 που για πρώτη φορά ήταν νοκ-ουτ, η Ελβετία αντιμετώπισε την Πολωνία.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι αυτοί ευτύχησαν να προηγηθούν ήταν οι Πολωνοί με τον Μπλασικόβσκι στο 39 λεπτό, όμως οι Ελβετοί ισοφάρισαν το παιχνίδι στο 82 με τον Σακίρι και έστειλαν το ματς στην παράταση. Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα παρότι οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρία για να πέτυχουν κάποιο τέρμα, και έτσι αναπόφευκτα το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι οι Πολωνοί ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί νικώντας με 5-4 την Ελβετία, που μοιραίος παίχτης για το του Ελβετούς ήταν ο Τσάκα ο οποίος αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι.

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 1-1 ΠΕΝ. 5-4

Στον δεύτερο αγώνα για την φάση των 16, οι δυο εκπλήξεις της διοργανώσεις Ουαλία και Βορειά Ιρλανδία αντιμετώπισαν η μια την άλλη για μια θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αυτή που χαμογέλασε και πέρασε ήταν η Ουαλία με αυτογκόλ του Μάκ Αύλει στο 75, και έτσι η παραμυθένια πορεία της Ουαλία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου συνεχιστικέ.

ΟΥΑΛΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ 1-0

Στον τρίτο αγώνα η Πορτογαλία αντιμετώπισε την Κροατία.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε με 0-0, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Το παιχνίδι θα πήγαινε στην διαδικασία των πέναλτι όμως ο Ρικάρντο Κουαρέσμα είχε άλλη άποψη καθώς στο 117, τρία λεπτά πριν τελειώσει το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης σκόραρε στέλνοντας την Πορτογαλία στα Προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ 1-0

Στον τρίτο αγώνα η Οικοδέσποινα Γαλλία αντιμετώπισε την Ιρλανδία.

Αυτή που προηγήθηκε πρώτη στο σκορ ήταν η Ιρλανδία με γκολ πέναλτι του Μπράντι στο 2 λεπτό, όμως ο Αντουάν Γκριέζμαν στο 58 λεπτό έκανε το 1-1, και έπειτα από 3 λεπτά έκανε το 2-1 και έστειλε την Γαλλία στα προημιτελικά.

ΓΑΛΛΙΑ – ΙΡΑΛΝΔΙΑ 2-1

Στον τέταρτο αγώνα η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια  Γερμάνια αντιμετώπισε ακόμα μια έκπληξη της διοργάνωσής την Σλοβακία.

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σλοβακία και την νίκησαν με 3-0, το σκορ στο 8 άνοιξε ο Μπόατενκ, στο 43 ο Γκόμεζ έκανε το 2-0, ενώ στο 63 ο Ντράξλερ έκανε το 3-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 3-0

Στον πέμπτο αγώνα της φάσης των 16 το Βέλγιο αντιμετώπισε την Ουγγαρία.

Το Βέλγιο δεν δυσκολεύτηκε καθόλου, νίκησε με 4-0 την Ουγγαρία, το Σκορ άνοιξε ο Άλντεβαιρο στο 10 λεπτό, ενώ στο 78 λεπτό Μπατσουάγι έκανε το 2-0, το 3-0 έκανε ο Άζαρ στο 80, ενώ το τελικό 4-0 έκανε ο Καράσκο στο 91 λεπτό.

ΒΕΛΓΙΟ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 4-0

Στον έκτο αγώνα της φάσης των 16, είχαμε την επανάληψη του προηγουμένου τελικού καθώς η Ιταλία αντιμετώπισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία.

Οι Ιταλοί πήραν μια άτυπη εκδίκηση για τον χαμένο τελικό το 2012, καθώς νίκησαν με 2-0 την Ισπανία, με γκολ του Κιελίνι στο 33, και Πελλέ στο 91 λεπτό, παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

ΙΤΑΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 2-0

Στον Τελευταίο αγώνα της φάσης των 16 η Αγγλία αντιμετώπισε το απολυτό αουτσάιντερ που άκουγε στο όνομα Ισλανδία.

Η Αγγλία προηγήθηκε με γκολ πέναλτι του Γουέιν Ρούνει στο 4 λεπτό, όμως η Ισλανδία με μια εκπληκτική ανατροπή αρχικά στο 6 λεπτο οπου ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σιγκουρσόν. Και ο Σιγκποσον στο 18 που έκανε το 2-1.  Το αποτέλεσμα έμεινε ως το τέλος , κάνοντας μια της μεγαλύτερες εκπλήξεις στην Ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στέλνοντας την Αγγλία σπίτι της.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ 2-1

Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΟΥΑΛΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Στον πρώτο αγώνα των  Προημιτελικών η Πορτογαλία αντιμετώπισε την Πολωνία.

Αυτή που πηρέ κεφάλι στο σκορ ήταν η Πολωνία στο 2 λεπτό με τον Λεβαντόβσκι, όμως η Πορτογαλία ισοφάρισε στο 33 λεπτό. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Η Πορτογαλία νίκησε με 5-3 την Πολωνία στην διαδικασία των πέναλτι, παίρνοντας την πρόκριση για ημιτελικά , με τον Μπλασικόβσκι να είναι ο μοιραίος παίχτης  για την Πολωνία καθώς αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- ΠΟΛΩΝΙΑ 1-1 ΠΕΝ. 5-3

Στον Τρίτο αγώνα των προημιτελικών Η έκπληξη της διοργάνωσής Ουαλία αντιμετώπισε την ομάδα του Βελγίου.

Το Βέλγιο ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ναιγκολάν στο 13 λεπτό, όμως ο Γουίλιαμς έκανε το 1-1 στο 31. Την ολική ανατροπή του σκορ έκανε ο Ρόλσον-Κανού, ενώ το τελικό 3-1 έκανε ο Βόκες στο 86 στέλνοντας την Ουαλιά στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΟΥΑΛΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 3-1

Στον τέταρτο αγώνα των προημιτελικών η Διοργανώτρια Γαλλία αντιμετώπισε την έτερη έκπληξη της διοργάνωσής Ισλανδία.

Η Γαλλία δεν την πάτησε σαν την Αγγλία και διέλυσε με 5-2 την Ισλανδία, το σκορ για τους Γάλλους άνοιξε ο Ζήρου στο 12, το 2-0 έκανε ο Πογκπά στο 20, το 3-0 ο Παγέτ, ενώ στο 45 λεπτό ο Γκριεζμάν έκανε το 4-0.Η Ισλανδία μείωσε στο 56 λεπτό με τον Σιγκπσόν στο 59 λεπτό. Ο Ζιρου με το δεύτερο προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 5-1. Το τελικό 5-2 έκανε ο Μπίαρσον στο 84.

ΓΑΛΛΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ 5-2

Στον τελευταίο αγώνα των προημιτελικών η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμάνια αντιμετώπισε την Ιταλία, σε κλασσικό Ευρωπαϊκό ντέρμπι.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό, ανατρεπτικό, και εφάμιλλο της φήμης του. Αυτή που πηρέ κεφάλι στο σκορ ήταν η Γερμάνια με τον Οζίλ στο 65 όμως η Ιταλια μετά από 13 λεπτά πριν το τέλος εκανε το 1-1, με πέναλτι του Μπονούτσι στο 78 λεπτό, η Γερμάνια συνέχισε την επιθετική της νοοτροπία, όμως η Ιταλία αμύνθηκε σωστά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των πέναλτι.

Η Διαδικασία των πέναλτι ήταν δραματική όμως Γερμάνια νίκησε με 6-5 την Ιταλία, μοιραίοι για την Ιταλία ήταν ο Ζάζα, Ο Πελλέ, ο Μπονούτσι και ο Νταρμιάν που έχασε το τελευταίο και καθοριστικό πέναλτι, ενώ για την Γερμάνια έχασαν πέναλτι ο Οζίλ, Σβάινσταϊγκερ, και ο Χέκτορ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 1-1 ΠΕΝ.6-5

ΓΑΛΛΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών η Πορτογαλία αντιμετώπισε την μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσής Ουαλία.

Η Πορτογαλία ήταν πιο έτοιμη και υποψιασμένη και νίκησε την Ουαλία με 2-0, με γκολ των Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50, και Νάνι στο 63, με την Πορτογαλία για δεύτερη φορά στην ιστορία της να βρίσκετε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΟΥΑΛΙΑ 2-0

Στον έτερο αγώνα  των Ημιτελικών η Διοργανώτρια Γαλλία αντιμετώπισε την Πρωταθλήτρια Κόσμου Γερμάνια.

Η Γαλλία νίκησε με 2-0 την Γερμάνια με δυο γκολ του Γκριεζμάν στο 47, και στο 72 με εκτέλεση πέναλτι και βρέθηκε στον τελικό.

ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-0

ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ

Στον μεγάλο τελικό η Διοργανώτρια Γαλλία αντιμετώπισε την Πορτογαλία.

Ο τελικός για τους Πορτογάλους άρχισε εφιαλτικά καθώς στο 24 λεπτό έπειτα από μαρκάρισμα του Παγέτ, ο Κριστιανο Ρονάλντο αποχώρησε σαν τραυματίας.

Οι Γάλλοι πίεσαν πάρα πολύ την Πορτογαλία, με τον Ρουί Πατρίτσιο να λέει συνεχεία  όχι στους επίμονους Γάλλους και στο 89 λεπτό ο Ζιρου έχασε δοκάρι, μια εύκαιρα που ίσως χάριζε το τρόπαιο στην Γαλλία. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στην παράταση η Πορτογαλία πηρέ κεφάλι στο σκορ με την Βολιδα του Έντερ στο 109. Το σκορ μέχρι το τέλος έμεινε έτσι και η Πορτογαλία έγινε η δέκατη χώρα στην Ευρώπη που κατακτά το τρόπαιο.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 1-0

Η Πορτογαλία έχει μία κατάκτηση μαζί με Ελλάδα, Ιταλία, Ολλανδία, Δανία, Σοβιετική Ένωση και Τσεχοσλοβακία. Τρεις κατακτήσεις έχουν Ισπανία και Γερμανία, στις δύο έμεινε η Γαλλία.

Η Διοργάνωση του 2021 που αρχικά ήταν να γίνει το 2020, αλλά δεν πραγματοποιήθηκε  λόγω του COVID-19, θα γίνει πρώτη φορά στα μεγαλύτερα Ευρωπαϊκά Γήπεδα, με ένα να είναι σίγουρο ότι η μαγεία του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου θα συνεχιστεί.