Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΣΤΕΡΙ Η ΙΤΑΛΙΑ

Σαν σήμερα το 2006, η Ιταλία νικά την Γαλλία και κατακτά το τέταρτο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της.  Στον Τελικό του Βερολίνου, Γαλλία και Ιταλία διασταύρωσαν τα ξίφη, για την δόξα του παγκοσμίου πρωταθλητή του 2006.

Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Γαλλία, στο τέταρτο λεπτό Μαλουντά ανατράπηκε από άτσαλο μαρκάρισμα του Ματεράτσι μέσα στην περιοχή της Ιταλίας. Ο Διαιτητής της αναμέτρησης, Οράσιο Ελιζόντο σφυρίζει το πέναλτι.

Την εκτέλεση του πέναλτι αναλαβαίνει ο Ζιντάν, με μια από τις καλύτερες εκτελέσεις πέναλτι που έγιναν ποτέ, κάνει το 1-0 για την Γαλλία.

Η Χαρά των Γάλλων δεν κράτησε πολύ όμως. Στο 19 λεπτό,  ο Αντρέα Πίρλο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ματεράτσι σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και έπιασε τη δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπαρτέζ, κάνοντας το 1-1- για την Ιταλία.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με το παιχνίδι να πηγαίνει αναπόφευκτα στην παράταση.

Όμως από ότι φαίνεται η μοίρα, έμελλε να παίξει ένα άσχημο παιχνίδι στο Ζινεντίν Ζιντάν, στην τελευταίο ποδοσφαιρικό παιχνίδι.

Στο 110 λεπτό της παράτασης ο Ζιντάν έριξε κουτουλιά στον Μάρκο Ματεράτσι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ο Μάρκο Ματεράτσι πρόσβαλε μέλος της οικογένειας, με αποτέλεσμα ο Ζιντάν να τον κουτουλήσει.

ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Η ΙΤΑΛΙΑ

Το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των πέναλτι, οπού η Ιταλία νίκησε με 5-3 την Γαλλία, κατακτώντας το Παγκόσμιο Κύπελλο για τέταρτη φορά.

Οι Συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιταλία (Μαρτσέλο Λίπι): Μπουφόν, Τζαμπρότα, Ματεράτσι, Καναβάρο, Γκρόσο, Περότα, Πίρλο, Γκατούζο, Καμορανέζι, Τότι, Τόνι

Γαλλία (Ραϊμόντ Ντομενέκ): Μπαρτέζ, Σανιόλ, Τουράμ, Γκαλάς, Αμπιντάλ, Βιεϊρά, Μακελελέ, Ριμπερί, Ζιντάν, Μαλουντά, Ανρί.