Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΚΠΡ

Σαν σήμερα στις 4 Μαρτίου το 1967, Η ΚΠΡ της τρίτης κατηγορίας νικά με 3-2 την Γουέστ Μπρόμ της πρώτης κατηγορίας, κατακτώντας το Λιγκ Κάπ Αγγλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γουέστ Μπρόμ κυριάρχησε απολυτά,  καθώς πήρε προβάδισμα με 2-0 με δυο γκολ του Κλάρκ στο 7 και στο 36 λεπτό.

Όμως κάνεις δεν περίμενε αυτό που θα γινόταν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ΚΠΡ όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω άλλα κατάφερε να κάνει  την πιο επική ανατροπή στην ιστορία του Λίγκ Καπ και της ιστορίας του Ποδοσφαίρου γενικά, καθώς πέτυχε τρία τέρματα και γύρισε ολοκληρωτικά τον αγώνα και από 2-0 το έκανε 3-2.

Το πρωτο γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Μόργκαν στο 63 λεπτο, ενώ το 2-2 έκανε ο Μάρσ στο 75 λεπτό, ενώ το τελικό 3-2 που χάρισε το Κύπελλο στην ΚΠΡ πέτυχε ο Λάζαρους στο 81 λεπτό.