Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΟ ΘΡΥΛΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ

Σαν σήμερα το 1987,ο  ΠΑΟΚ συντρίβει 6-1 τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής. Είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας ήττα των ερυθρολεύκων για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Η Τούμπα ήταν κλειστή λόγω τιμωρίας και ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο των “Σερρών”, πετυχαίνοντας μία νίκη – σημείο αναφορά για τους “ασπρόμαυρους”, με το ευρύ 6-1, αφήνοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας τους “ερυθρόλευκους”.

Έχοντας στο πλευρό του περίπου 10.000 φιλάθλους, ο Δικέφαλος δεν άργησε να επιβάλει τον ρυθμό του, με τον Πολ Άντονι Μπάνον να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Μέσα στα επόμενα δέκα λεπτά, οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο τέρματα, με τους Μαυρομμάτη (2-0) στο 14′ και τον Σίγγα (3-0) στο 18ο λεπτό. Μπορεί όλα να έδειχναν μία άνετη νίκη, ωστόσο κανείς δεν φανταζόταν το τι θα ακολουθούσε.

Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπανιώτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 4-0 υπέρ του ΠΑΟΚ, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας με τον Τσαλουχίδη στο 49΄. Ωστόσο, οι “ασπρόμαυροι” δεν κατέβασαν ταχύτητα, με τον Μπορμπόκη να… χτυπάει δις, στο 74′ και στο 89′, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Τάις Λίμπρεχτς): Γκιτσιούδης, Καραγεωργίου, Μπανιώτης, Σίγγας, Μαυρομάτης, Σκαρτάδος, Σερέτης (64′ Τσιπλάκης), Μπάνον (60′ Ιορδανίδης), Μπορμπόκης, Λεοντιάδης, Αλεξανδρίδης.

Ολυμπιακός (Παύλος Γρηγοριάδης): Πλίτσης, Ξανθόπουλος, Αποστολάκης, Αλεξίου, Μίχος (46′ Ψεύτης), Τόγιας, Μπονόβας, Νεντίδης, Μητρόπουλος, Τσαλουχίδης, Μουστακίδης (46′ Καπουράνης).