Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΝΙΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

Σίγουρα πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ Γαλλίας και Ελβετίας όποιον κι αν ρωτούσες δεν θα μπορούσε να προβλέψει την έκβαση του παιχνιδιού. Και σίγουρα κανείς δεν θα έλεγε ότι η Ελβετία θα περνούσε στους 8 του Euro, νικώντας την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Φάση ομίλων

Η Ελβετία προκρίθηκε ως μια από τις καλύτερες ομάδες που τερμάτισαν στην τρίτη θέση των ομίλων. Η διοργάνωση ξεκίνησε για αυτούς με ισοπαλία απέναντι στην Ουαλία (1-1) με σκόρερ τον Embolo έπειτα από ασίστ του Shaqiri. Η συνέχεια ήταν δύσκολη καθώς ηττήθηκε από την Ιταλία και πολλοί πίστευαν ότι θα τελείωνε και η πορεία τους στην διοργάνωση. Η ομάδα του Petkovic όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και νίκησε τους Τούρκους με 3-1. Εξασφαλίζοντας έτσι τους τρείς βαθμούς που σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων τους έδωσε την πρόκριση στην φάση των 16. Σκόρερ των γκολ ήταν ο Seferovic και ο Shaqiri ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Zuber μοίρασε τρείς ασίστ.

Η Γαλλία κατάφερε και πέρασε ως πρώτη από τον όμιλο φωτιά έχοντας αντιπάλους τους Γερμανούς, Πορτογάλους και Ούγγρους. Οι “Τρικολόρ” διατηρούσαν  αήττητο σερί, καθώς τελευταία φορά που γνώρισαν την ήττα ήταν από την Τουρκία στις 8 Ιουνίου 2019. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ξεκίνησαν δυνατά την διοργάνωση νικώντας τους Γερμανούς (1-0) με αυτογκόλ του Hummels. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως, καθώς ήρθαν ισόπαλοι (1-1) τόσο με το αουτσάιντερ του ομίλου – την Ουγγαρία – όσο και με τους τέως πρωταθλητές Ευρώπης με σκορ 2-2. Ωστόσο οι πέντε βαθμοί που συγκέντρωσαν οι Γάλλοι ήταν αρκετοί για να τους χαρίσουν την πρώτη θέση και μια φαινομενικά εύκολη αντίπαλο για την φάση των 16.

Προϊστορία

Φυσικά δεν ήταν η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες. Οι μεταξύ τους αναμετρήσεις ξεκίνησαν στα προκριματικά του Euro του 2004 και έκτοτε βρέθηκαν αντιμέτωποι άλλες έξι φορές μέχρι και το χθεσινό παιχνίδι. Η ιστορία βεβαίως βρίσκεται με την πλευρά της Γαλλίας καθώς στους 7 αγώνες που βρέθηκαν αντίπαλοι μετράνε τρείς νίκες ενώ τα άλλα τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Η πιο μεγάλη νίκη που είχαν οι Γάλλοι απέναντι στους Ελβετούς ήταν για το Μουντιάλ του 2014, όπου και τους νίκησαν με 2-5. Μάλιστα, αρκετοί ποδοσφαιριστές της Γαλλίας που αγωνίστηκαν χθες, είχαν χρόνο συμμετοχής και σε εκείνον τον αγώνα. Ο λόγος γίνεται για τους Pogba, Griezmann, Sissoko, Varane, GIroud, Benzema και Lloris.

Game Time

Έφτασε λοιπόν η ώρα του αγώνα. Οι Γάλλοι έχοντας ένα ρόστερ που μόνο τρόμο μπορεί να προκαλέσει στους αντιπάλους, θέλει μετά το Μουντιάλ του 2018 να σαρώσει και το Euro του 2020. Ενώ από την άλλη πλευρά οι Ελβετοί θέλουν να κάνουν την έκπληξη. Θέλουν να είναι αυτοί που θα προκριθούν στην επόμενη φάση. Ο αγώνας ξεκίνησε και κοντά στην συμπλήρωση του πρώτου δεκαπενταλέπτου ο Zuber σημάδεψε τον Seferovic. Αυτός νικώντας τους πάντες στον αέρα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Lloris, κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Zuber κάνει μια όμορφη επέλαση και ανατρέπεται μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί κάπου έρχεται και η βοήθεια του VAR που καταλογίζει πέναλτι  κατά των Γάλλων. Την εκτέλεση την αναλαμβάνει ο αριστερός οπισθοφύλακας των Ελβετών Rodriguez, ο οποίος θεωρείται σπεσιαλίστας στημένων φάσεων. Όλοι φίλαθλοι έχουν κομμένη ανάσα γιατί ξέρουν πως σε περίπτωση που γίνει το 0-2 κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν και το τέλος του αγώνα. Πριν την εκτέλεση ο Benzema ψιθυρίζει κάτι στο αυτί του Lloris ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα αργότερα γίνεται ο ήρωας των Γάλλων αφού καταφέρνει και πραγματοποιεί μια απίστευτη επέμβαση, κρατώντας το 0-1. Αυτό ήταν! Πλέον οι παγκόσμιοι πρωταθλητές  είχαν ξυπνήσει και σύντομα το γήπεδο έγερνε προς το μισό της Ελβετίας…

Η μαγεία του ποδοσφαίρου

Οι “Τρικολόρ” χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να κάνουν την ανατροπή. Ο Benzema κατάφερε να αξιοποιήσει τις ασίστ των Mbappe και Griezmann και πλέον οι Γάλλοι έχοντας το momentum με το μέρους τους προηγούνταν 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα μάλιστα, ήρθε να το προσθέσει ο Pogba ο οποίος με ένα απίστευτο σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Sommer, κάνοντας έτσι το 3-1.

Το γκολ του Pogba

Ακόμη και οι φίλαθλοι της Ελβετίας πίστευαν πως το παιχνίδι είχε πλέον τελειώσει. Οι ποδοσφαιριστές όμως και το τεχνικό επιτελείο δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν! Ο Petkovic πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Gavranovic, Mbabu, Fassnacht, Vargas, Mehmedi και άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Mbabu που μόλις πριν λίγο μπήκε ως αλλαγή βρήκε το κεφάλι του Seferovic και έγινε το 3-2.  Στις καθυστερήσεις του αγώνα μια άλλη αλλαγή του Petkovic, ο Gavranovic με μια πολύ όμορφη ενέργεια έκανε το 3-3 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι οπαδοί της Ελβετίας όταν η ομάδα τους έχανε με 3-1. Και δέκα λεπτά αργότερα όταν ισοφάρισε και πήγε το παιχνίδι στην παράταση.

Τέλος βγαλμένο από όνειρο

Στην παράταση πίεσαν λίγο παραπάνω οι Γάλλοι όμως δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης που οδηγήθηκε στα πέναλτι. Οι Ελβετοί έχοντας γευτεί μια φορά τον αποκλεισμό σε διαδικασία των πέναλτι, κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τους Γάλλους οι οποίοι στο παρελθόν έχουν ξαναβρεθεί σε αυτή την θέση 6 φορές, έχοντας καταφέρει να πάρουν την νίκη τις 3. Οι Ελβετοί κατάφεραν και έκαναν το καθήκον τους και σκόραραν και τα 5 πέναλτι. Σκόρερ αυτών ήταν οι  Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas και Mehmedi.

Οι Γάλλοι με πανέμορφες εκτελέσεις των Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe είχαν και αυτοί το απόλυτο με ένα πέναλτι να απομένει. Το αστέρι του σύγχρονου ποδοσφαίρου ο Mbappe, πήρε φόρα για να εκτελέσει το τελευταίο πέναλτι. Ο Sommer όμως έκανε αισθητή την παρουσία του και με την εμπειρία που έχει κατάφερε και έκανε μια εκπληκτική επέμβαση. Επέμβαση που έστειλε τους Ελβετούς στην φάση των 8 και τους παγκόσμιους πρωταθλητές πίσω στην Γαλλία.