Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΛΗΣ

Σαν σήμερα το 1986 στην Σεβίλλη γίνεται μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου καθώς η Steaua București κερδίζει στον τελικό του European cup την Barcelona στην διαδικασία των πέναλντι με 2-0. Μεγάλος ήρωας του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας των Ρουμάνων, Helmuth Duckadam, καθώς απόκρουσε και τα 4 πέναλντι των αντιπάλων στην ανάλογη διαδικασία αλλά στάθηκε βράχος και σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ο μεγάλος ήρωας της βραδιάς, ο Helmuth Duckadam

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Barcelona είχε την κυριαρχία και τις ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορέσει να τις αξιοποιήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο οι καταστάσεις ισορροπήθηκαν όμως χωρίς αποτέλεσμα και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Lobo Carrasco πιάνει την κεφαλιά και ο Steve Archibald στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Steaua. Ο διατητής της αναμέτρησης, Michel Vautrot, σηκώνει το χέρι και υποδεικνύει ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ. Μέχρι το τέλος της παράτασης οι εστίες έμειναν ανέπαφες και έτσι οδηγήθηκε ο τελικός στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλντι.