Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΚΟΛ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΩΝ

Μπορεί η δουλειά ενός τερματοφύλακα να είναι να κρατήσει την εστία του κενή και να μην επιτρέψει να τη βεβηλώσει ο αντίπαλος, υπάρχουν όμως και κάποιοι που, εκτός του ότι φυλάνε το τέρμα τους, έχουν τρυπήσει τα δίχτυα του αντιπάλου τους, συχνά με πολύ θεαματικά γκολ. Κάποιους σίγουρα τους έχετε ακούσει, κάποιους ίσως όχι, όλες οι περιπτώσεις, όμως, είναι ιδιαίτερα αξιοσημείωτες!

Κεφαλιά …γκοοολ!

1)RAFAL GIKIEWICZ

Ο Πολωνός τερματοφύλακας της Union, στο ματς απέναντι στη Heidenheim, βγήκε μπροστά στο τελευταίο λεπτό και από ένα φάουλ που εκτελείται από το κέντρο του γηπέδου με σέντρα που φτάνει στην μεγάλη περιοχή, ο Gikiewicz πηδάει και με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Μαζί με αυτόν τον βαθμό, μετά από λίγους μήνες, η Union ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της, στην Budensliga.

2) JENS LEHMANN

Ο Γερμανός πορτιέρε, κορυφαίος στο είδος του, που έχει αγωνιστεί για ομάδες όπως η Schalke, η Milan, η Arsenal και η Borussia Dortmund. Τη σεζόν ’97- ’98, σε ένα ντέρμπι μεταξύ Schalke και Dortmund, στο 90’, ο Lehmann, τερματοφύλακας της πρώτης ακόμα, καθώς είχε ανέβει στη μεγάλη περιοχή, βρίσκει δίχτυα με μία κεφαλιά που θύμιζε περισσότερο απόκρουση – που είναι και το στοιχείο του φυσικά – και έφερε την ισοπαλία και τον πόντο για την ομάδα του.

3) ALI AHAMADA

Το 2012, στον αγώνα της Toulouse με την Rennes, ο Αli βρίσκεται στην περιοχή της Rennes, όταν εκτελείται ένα φάουλ στις καθυστερήσεις και κάπως θεατρικά θα λέγαμε, βρίσκει το γκολ μέσα από μία κεφαλιά, πισωπατώντας.

4) ALBERT BRINGOLI

Ο Ιταλός τερματοφύλακας της Benevento, στο  ματς κόντρα στη Milan, έχοντας 14 σερί ήττες με την ομάδα του, αποφασίζει να βγει μπροστά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και με μία αστραπιαία κεφαλιά, που προέκυψε από εκτέλεση φάουλ, “τρυπάει” τη Milan και κάνει το 2-2.

5) PAUL ROBINSON

Πριν από 20 χρόνια, το 2003, ο Robinson, τερματοφύλακας της Leeds, ήταν στην περιοχή της Swindon στα τελευταία λεπτά του αγώνα, για την τρίτη φάση του League Cup, όπου με μία εξαιρετική κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ, για άλλη μια φορά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και μαζί και την Leeds στην παράταση.

Αυτές ήταν οι περιπτώσεις με τις καλύτερες κεφαλιές τερματοφυλάκων που κατέληξαν σε γκολ, κατά τη δική μου, πάντα, άποψη. Τώρα θα δούμε και τα άλλα πέντε γκολ που σκόραραν τερματοφύλακες, με διαφορετικούς τρόπους.

Θεαματικά γκολ

Σε όλους λίγο πολύ αρέσει το θέαμα και τα κόλπα, δεν το έχουν, όμως, όλοι οι παίκτες και σίγουρα όχι όσοι αγωνίζονται κάτω από τα δοκάρια. Δεν είναι αυτή η δουλειά τους, εξάλλου. Υπάρχουν, ωστόσο, κάποια ιστορικά ονόματα τερματοφυλάκων που έχουν καταφέρει και αυτό!

1)MARTIN HENSEN

O Hensen, τερματοφύλακας της De Haag, σε ένα παιχνίδι απέναντι στην PSV έκανε το θαύμα για την ομάδα του, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η PVS κέρδιζε με 2-1, η De Haag κερδίζει φάουλ, η εκτέλεση δεν είναι καλή, ο Hensen, όμως, ο οποίος βρισκόταν στην περιοχή, με ένα τρομερό τακουνάκι βρίσκει το αντίπαλο τέρμα και δίνει την ισοφάριση στην ομάδα του.

2) TIM HOWARD

Το 2012, στον αγώνα της Everton με την Bolton Wanderers, o Howard κάνει ένα θεαματικό σουτ στο 63’, με την μπάλα να σκάει στο χορτάρι και να μπαίνει στα δίχτυα και έτσι ανοίγει το σκορ για την Everton.

3) OSCARINE MASULUKE

Γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές, από τερματοφύλακα όμως, μάλλον όχι. Εκτός, βέβαια, από αυτό του Μasuluke το 2016, στην αναμέτρηση της Baroka με την Orlando Pirates. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ βρισκόταν στην μεγάλη περιοχή της Orlando Pirates, σε μια εκτέλεση κόρνερ βλέπει την μπάλα και χωρίς περιθώριο να το πολυσκεφτεί, κάνει το ανάποδο ψαλιδάκι και βάζει το γκολ της ισοφάρισης.

4) LEANDRO REQUENA

Ένα πολύ πρόσφατο και θεαματικό γκολ είναι αυτό του τερματοφύλακα της Cobresal απέναντι στην Colo-Colo, Landro Requena. Σε μία εκτέλεση άουτ που έκανε ο Αργεντίνος πορτιέρε, έστειλε την μπάλα κατευθείαν μέσα στα δίχτυα, αφήνοντάς τους όλους με το στόμα ανοιχτό. Αυτό το γκολ, μάλιστα, μπήκε και στα ρεκόρ Γκίνες.

5) ROGERIO CENI

Ο Rogerio Ceni είναι ο τερματοφύλακας με τα περισσότερα γκολ όλων των εποχών, 131 για την ακρίβεια. Το 2011, στην αναμέτρηση της Sao Paolo με την Corinthians, ο Rogerio πετυχαίνει το 100ο γκολ της καριέρας του, με έναν αγαπημένο τρόπο για τον ίδιο – εκτέλεση φάουλ – έσπασε τον τοίχο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Και ένα μικρό μπόνους για το τέλος, το “τρελό” χατ τρικ του Jose Luis Chilavert. Έτος 1999, Velez – Ferro Carril Oeste. Ο ‘’El Pitbull’’, όπως τον φώναζαν, κάνει κάτι εξωπραγματικό για την καριέρα ενός τερματοφύλακα. Σκοράρει 3 φορές με πέναλτι, πετυχαίνοντας ένα ιστορικό χατ τρικ. Να σημειώσουμε ότι είναι ο δεύτερος στη λίστα τερματοφυλάκων με τα περισσότερα γκολ, με 67 τέρματα στη διάρκεια της καριέρας του.