Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

Οι χώρες από το ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ (Αγγλία, Σκωτία, Βόρειος Ιρλανδία, Ουαλία) το 1883 ξεκινάνε το πρώτο τουρνουά ποδοσφαίρου για εθνικές ομάδες. Το όνομα αυτού είναι “Διεθνές Πρωτάθλημα”  και πρώτη νικήτρια ήταν η Σκωτία.

Η ομάδα της εθνικής Σκωτίας την δεκαετία του 1880

Πίστευαν ότι από μόνες τους μπορούσαν να σχηματίσουν διεθνή ομοσπονδία. Κάτι φαινομενικά φυσιολογικό αν αναλογιστεί κανείς πως ο πρώτος διεθνές αγώνας που έγινε με χώρες έξω από το ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ πραγματοποιήθηκε το 1902 μεταξύ Αυστρίας και Ουγγαρίας.

Με τα χρόνια όλο και περισσότερες εθνικές ομάδες άρχισαν να αγωνίζονται και σιγά σιγά άρχισαν και οι διεθνείς διοργανώσεις. Ας τρέξουμε όμως λίγο την ιστορία και πάμε στο Euro 1968.

EURO 1968

H Aγγλία πριν 2 χρόνια στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια και αυτή ήταν η πρώτη διοργάνωση από τότε. Στην ίδια διοργάνωση κιόλας η Σκωτία αγωνίζεται για πρώτη φορά σε Euro.

Θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί τους αντιπάλους της στον προκριματικό όμιλο; Αν σκεφτεί κάποιος λίγο θα το βρει. Αντίπαλες ομάδες ήταν οι Αγγλία, Βόρειος Ιρλανδία και Ουαλία, δηλαδή τις υπόλοιπες χώρες από το ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ.

Κάποιος θα έλεγε πως πρόκειται περί διαβολικής συμπτώσεως αλλά δεν ισχύει. Οι τέσσερις ομάδες είχαν ζητήσει να βρεθούν στον ίδιο όμιλο έτσι ώστε να συνεχίσουν να παίζουν το δικό τους “Εσωτερικό Διεθνές Πρωτάθλημα”.

Τελικά η Αγγλία βγήκε πρώτη στον όμιλο όμως η Σκωτία πήρε κάτι σημαντικό. Πήρε την νίκη με 3-2 εναντίον των παγκόσμιων πρωταθλητών μέσα στο Wembley και αυτοανακηρύχθηκαν νέοι παγκόσμιοι πρωταθλητές. Μάλιστα οι Σκωτσέζικες εφημερίδες της εποχής το είχαν σαν τίτλο στα πρωτοσέλιδα ή έλεγαν την εθνική Σκωτίας “Μάγους του Wembley”.

Απόσπασμα από εφημερίδα της Σκωτίας σχετικά με τον αγώνα

Μετά την λήξη του αγώνα Σκωτσέζοι οπαδοί παραληρούν και μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρo. Μάλιστα παίρνουν και ενθύμια από τον αγωνιστικό χώρο, τον ίδιο τον αγωνιστικό χώρο. Ένα μέρος του γρασιδιού του Wembley βρέθηκε μετά από μία εβδομάδα στο κέντρο της Γλασκόβης.

Οι οπαδοί της Σκωτίας μέσα στο Wembley

Για την ιστορία η Αγγλία τερματίζει στην 3η θέση νικώντας την Σοβιετική Ένωση στον μικρό τελικό και είναι η καλύτερη κατάταξη της στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων. Παράλληλα είναι και η καλύτερη θέση χώρας από το ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ καθώς το 2016 η Ουαλία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά αλλά δεν υπήρξε μικρός τελικός οπότε ίσως μπορούμε να πούμε πως είναι ισόπαλες.