Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

Σαν σήμερα το 2005, στο Κεμάλ Ατατούρκ της Κωνσταντινούπολης, έγινε ο συγκλονιστικότερος τελικός του Τσάμπιονς Λίγκ μεταξύ Λίβερπουλ και Μίλαν.

ΤΟ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το φαβορί της αναμέτρησης ήταν Μίλαν. Αυτό μάλιστα φάνηκε με το καλημέρα καθώς η Μίλαν έκανε το 1-0 με τον Μαλντίνι στο πρώτο λεπτό. Η Μίλαν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο καθώς πέτυχε ακόμα δυο τέρματα με τον Κρέσπο στο 39, 44, κάνοντας το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με το σκορ να είναι 3-0 υπέρ της Μίλαν, φαινόταν τυπική διαδικασία για τους Ροσσονέρι ,όμως ο Θεός του ποδοσφαίρου είχε αλλά σχέδια.

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΘΑΥΜΑ

Ο Τζεραρντ μείωσε για την Λίβερπουλ στο 54 λεπτό κάνοντας το 3-1, δίνοντας ελπίδα στους οπαδούς της Λίβερπουλ.

Έπειτα από δυο λεπτά πιο συγκεκριμένα στο 56 λεπτό ο Σμίτσερ με μακρινό σουτ έκανε το 3-2, κάνοντας την ανατροπή πιο εφικτή πλέον.

Το θαύμα ολοκληρώθηκε τέσσερα λεπτά μετά, στο 60 λεπτό όταν ο Λουίς Γκαρσία κέρδισε πέναλτι. Με τον Τσάμπι Αλόνσο να αστοχεί αρχικά αλλά στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντίντα, κάνοντας το μαγικό 3-3.

FROM HERO TO ZERO

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Η Μίλαν πίεζε ασφυκτικά, όμως η Λίβερπουλ και ο Ντούντεκ κράτησαν γερά στέλνοντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι άρχισε με την Μίλαν με τον χειρότερο τρόπο καθώς ο Σερζίνιο αστόχησε στο πρώτο πέναλτι.

Το αντίθετο όμως συνέβη στην περίπτωση της Λίβερπουλ καθώς ο Χάμαν έκανε το 1-0.

Η αστοχία για την Μίλαν συνεχίστηκε με τον Πίρλο να αστοχεί στο δεύτερο πέναλτι.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ ευστόχησε για την Λίβερπουλ κάνοντας το 2-0.

Το τρίτο πέναλτι της Μίλαν ήταν εύστοχο καθώς ο Τόμασον έκανε το 2-1.

Όμως ο Ρίισε αστόχησε στο τρίτο πέναλτι για την Λίβερπουλ, κάνοντας το παιχνίδι για ακόμη μια φορά συναρπαστικό.

Στο τέταρτο πέναλτι για την Μίλαν ο Κακά έκανε το 2-2.

Ο Σμίτσερ με απολυτή ψυχραιμία έκανε το 3-2 για την Λίβερπουλ.

Η ευθύνη του τελευταίου πέναλτι έπεσε στον Σβετσένκο, ο οποίος πριν δυο χρονιά με πέναλτι του, χάρισε το Τσαμπιονς Λίγκ στην Μίλαν.

Όμως αυτή την φορά ο Ντούντεκ απέκρουσε το πέναλτι του Σβετσένκο, χαρίζοντας στην Λίβερπουλ το πέμπτο της Τσάμπιονς Λίγκ, και στον υπόλοιπο κόσμο ένα υπέροχο ποδοσφαιρικό παραμύθι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίλαν (Κάρλο Αντσελότι): Ντίντα, Καφού, Σταμ, Νέστα, Μαλντίνι, Γκατούζο (112′ Ρουί Κόστα), Πίρλο, Ζέεντορφ (85′ Σερζίνιο), Κακά, Κρέσπο (85΄Τόμασον), Σεβτσένκο.

Λίβερπουλ (Ράφαελ Μπενίτεθ): Ντούντεκ, Φίναν (46′ Χάμαν), Κάραχερ, Χίπια, Τραορέ, Λουίς Γκαρσία, Τζέραρντ, Τσάμπι Αλόνσο, Ρίισε, Κιούελ (23′ Σμίτσερ), Μπάρος (85′ Σισέ).